Döner ‘Bereket’li geldi helal steakhouse açtılar - Bereket Döner

Döner ‘Bereket’li geldi helal steakhouse açtılar

Bereket Döner’in sahipleri steakhouse restoran açtı. Muhafazakar kesime yönelik faaliyet gösteren restoranda alkol yok. Etler, geleneksel müzikler eşliğinde, Osmanlı şerbetleriyle birlikte sunuluyor.

 

Türkiye genelinde 65 restoranıyla faaliyet gösteren Bereket Döner’in sahipleri şimdi de steakhouse açtı. ‘Ayşe Hanım’ markasıyla muhafazakar kesime yönelik faaliyet gösteren restoranda, Osmanlı kültürünün gelenekleri, steakhouse konseptiyle birleştirilmiş.
Etler, geleneksel müzikler eşliğinde, Osmanlı şerbetleriyle birlikte sunuluyor. Alkol bulunmayan restoran iki katlı ve toplam 120 kişilik oturma kapasitesine sahip.
İznik çinilerinin kullanıldığı dekorasyona oryantalist bir hava hakim. Helal kesim olan etlerden özel bir menü oluşturulan restoranda ‘kocaman etler’ başlığı altında dana lokum, ızgarada T-bone, ‘etlerle sefa’ da ise dana külbastı, dana yaprak şaşlık ve ızgaralarda Ayşe Hanım Kosava köftesi sunuluyor.


En yeni üye


Ayşe Hanım’ın, Bereket Döner Ailesi’nin en yeni üyesi olduğunu ifade eden Bereket Döner Genel Müdürü Nezif Emek, “Ayşe Hanım Izgara, steak house konseptiyle hizmet veriyor. İstanbul’un en işlek caddelerinden Vatan Caddesi’nde yer alan restoranımızda vale hizmeti de sunuyoruz” dedi.

 

Her şehire bir Ayşe Hanım


Nezif Emek, her şehirde bir restoran açmayı arzu ettiklerini söyleyerek, “Önümüzdeki yıllarda restoranlarımızın sayısını artırarak geniş ürün yelpazemizle sunduğumuz lezzetleri daha fazla noktaya ulaştırmayı hedefliyoruz. İlk aşamada beş restoran açmayı planlıyoruz. Sonrasında ise franchising vermeye başlayacağız” dedi.

 

1 MİLYON TL YATIRIM YAPTI


Toplantılar için özel bir bölümün de yer aldığı destoranda aynı zamanda kahvaltı da sunduklarını belirten Emek, “Ayşe Hanım, dekorasyonundan müziklerine Osmanlı’nın izlerini taşıyor” diye konuştu.
Porsiyon fiyatları 25 ile 40 TL arasında değişen restoran için 1 milyon TL’lik yatırım yaptıklarını kaydeden Emek şöyle devam etti: “Bereket Döner Ailesi olarak et işlemedeki yıllara dayanan tecrübemizle ürettiğimiz ürünlerimizi en uygun fiyatlarla misafirlerimize sunuyoruz.”

 

Müşahitli kesim


Restoranda kulandıkları ürünülerin ‘helal’ olduğuna dikkat çeken Nezif Emek, süreci şöyle anlattı: “Kesimhaneye mutlaka müşahit gidiyor. Özellikle genç erkek dana etini tercih ediyoruz. Müşahidimiz kesim yapacak kişiyi önceden görüyor. Kesim yapılacak yeri denetliyor. Besmeleyle kesime başlama talimatı veriyor. Ve sürece şahitlik ediyor. Son olarak etin helal belgesini onaylıyor. Restoranımızda işte biz bu etleri kullanıyoruz.”

 


Haber için tıklayınız.