Hürriyet Gazetesi Bereket Döner Haberi - Bereket Döner

Hürriyet Gazetesi Bereket Döner Haberi

 

 

Günde 30 ton ‘et tavuk’ döner üretİyor, 150 mİlyon lİra cİroya koşuyor.

1988’de Beyoğlu Yeşilçam Sokak’taki 25 metrekarede dönerciliğe adım atan Hayrettin Taşkıran’ın ‘Bereket Döner’i 70 restoranlık bir zincire dönüştü. Firma, günde 30 tonluk üretim yapan ‘döner fabrikası’ ile de dönercilere, catering firmalarına ve perakendeye döner tedarik ediyor.    

DÜNYANIN en yaygın ‘fast food’ restoran zinciri olarak ünlenen ‘Türk Döneri’ nin üretim standartı da her geçen gün yükseliyor. Hadımköy’de, 6 bin metrekare kapalı alana sahip döner fabrikasında günde 15 ton et 15 ton da tavuk döneri üretip kendi restoranlarına, diğer dönercilere ve pişmiş olarak perakendeye gönderen Bereket Döner ihracata da başladı.  Kuveyt ve Ürdün’e bayilik veren Bereket Döner Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Taşkıran, 1.350 kişilik istihdama sahip firmanın bu yıl 150 milyon lira ciro yapacağını belirtiyor. Niksar’da da süt, yoğurt ve peynir için tesis de kuran Taşkıran şöyle anlatıyor öyküsünü:
“Artvin Şavşat’tan Tokat Niksar’a göç etmiş Gürcü kökenli bir aileyiz. Toprağımız olmadığı için ‘ortakçılık’ yaparak geçiniyorduk. 1984’te fasülye ekmiştik, bize düşen payı satamadık. Babamdan müsaade isteyip yalnız başıma gurbete İstanbul’a geldim. Önce bir benzin istasyonunda pompacı olarak çalıştım. Sonra, yıkama yağlamacıda. Ardından bir markete girdim. Esnaflığı öğrendim. Sonra Laleli’de döner restoranı vardı onun yanına geçtim ve bir süre sonra restoranda müdür oldum. 1988’de de Beyoğlu Yeşilçam Sokak’ta 25 metrekarelik bir dükkanda ‘Bereket’ adıyla ilk dönercimi açtım.

 

Haberin Tümü için Tıklayınız..